Monthly Archives

декември 2018

Охрид во тага: Почина Градоначалникот на Охрид Јован Стојановски

На 48-годишна возраст утринава почина градоначалникот на општина Охрид, Јован Стојаноски. Неофицијално причината за смртта е инфаркт. Стојаноски починал додека го транспортирале од Општата болница во Охрид до Кардиолошкиот завод.…

ЗНМ бира претседател – во трка Чадиковски и Наумов

ЗНМ денеска бира нов претседател. Изборното собрание на ЗНМ ќе се одржи во со почеток во 10 часот во спортската сала „Борис Трајковски“. До Здружението на новинари на Македонија пристигнати се две кандидатури за претседател на здружението…

Снег низ Македонија – еве каде наврна најмногу

На Попова Шапка го изутринава наврнаа 8 сантиметри снег. Снежна покривка има и во Маврово ( 3 сантиметри) и во Пожаране. Минимални температури се измерени во Тетово, Пожаране, Крушево и Маврово. Времето изутринава е облачно со слаб до…

Облачно со врнежи од дожд и снег

Времето денеска ќе биде променливо облачно со слаб до умерен југоисточен ветер. Во крајните западни и источни делови ќе има слаби врнежи од дожд, а на планините од снег. Максималната температура ќе биде во интервал од 5 до 10 степени. Во…

СДСМ:Проблемот со аерозагадувањето ВМРО-ДПМНЕ со години го игнорираше

Децениските криминални политики на ВМРО-ДПМНЕ, придонесоа за систематско уништување на зеленилото и животна средина, а игнорирањето на алармантните последици од негрижата за животната средина, доведоа до екстремно загадување кое што…

ВМРО-ДПМНЕ:Ветувањето на СДСМ за чист воздух е голема измама

Ветувањето на СДСМ за чист воздух е голема измама.Петре Шилегов е градоначалник повеќе од една година, а СДСМ скоро две години раководи со владата и нема суштински мерки против загадениот воздух, соопшти ВМРО-ДПМНЕ. ,,Додека граѓаните се…

Мицкоски: Заев како опозиционер се перчеше, а сега не сака да излезе на дебата

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, вчера вечер оствари средба со голем број на членови и симпатизери на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Општина Виница. На средбата Мицкоски истакна дека во Република Македонија владее…

Почнува забавата во новогодишната населба „Винтерленд“

Од денеска до 31 декември, Градот Скопје за граѓаните во главниот град подготви најразлични доживувања и незаборавна забава за новогодишните празници во населбата „ВИНТЕРЛЕНД“ на плоштадот „Македонија“. Новогодишната населба „Винтерленд“…

Операцијата во Германија успешно заврши, Сара Настеска се чувствува добро

Успешно заврши трансплантацијата на коскена срцевина на 15-годишната охриѓанка Сара Настеска во Германија. ,,Добри вести стигнуваат од Германија. Успешно е извршена трансплатанцијата на коскена срж на 15-годишната Сара Настеска, која…

Ужасна несреќа го разбуди регионот: Се преврте автобус полн патници, има мртви

Ужасна сообраќајна несреќа утрово го потресе цел регион, а се случи во Србија кога се преврте автобус полн патници при што за жал има мртви. Автобусот возел патници од Белград, а изгубил контрола, излетал и се превртел околу 8 часот.…

Повреден дебарчанец – додека товарел вреќи, тракторот го прегазил

Дебарчанец е повреден при товарање вреќи со жито. Како што информира МВР, вчера околу 14,40 часот во Демир Капија пријавено е дека во близина на „Прждевски споменик“, Н.Б.(41) од село Могорче, Дебарско, додека товарал вреќи со жито во…

Се запали куќа во Трубарево, повредени нема

Покрив и еден кат од куќа изгореа во пожар во скопското село Трубарево. Како што информира полицијата, пожарот избувнал вчера во 12,20 часот во куќа сопственост на Р.Ј.(53). Во 13,50 часот пожарот е локализиран. Повредени лица нема. Од…

Апсење на граница

На Деве Баир бил приведен Бугар со фалц документи. Од МВР информираат дека вчера во 17,50 часот од полициски службеници од Граничен премин ,,Деве Баир” го привеле M.С.M.(56) од Република Бугарија поради основано сомнение за сторено кривично…

Асфалтирана улицата меѓу новите згради во Мичурин

Изградбата на улицата „Новопроектирана 8“ во населбата Мичурин, што се протега покрај улицата „Фрањо Клуз“, е во завршна фаза и деновие се асфалтира. Новата улица е во должина од 200 метри со јавно паркиралиште, за кои Општината издвои…

Полицијата го уапсила А.С.

Полицијата информира дека вчера околу 11,30 часот, полициски службеници на Секторот за внатрешни работи Тетово – Полициска станица Гостивар, во село Чегране, Гостиварско го привеле А.С.(46) осуден на тригодишна затворска казна за сторено…

Претреси во неколку домови во Македонија – полицијат пронашла автоматско оружје, муниција..

Автоматско оружје, пригушувач и куршуми се пронајдени при извршен претрес кај двајца велешани. Полицијата информира дека вчера во периодот од 10 до 12 часот во Градско, Велес со наредба од Основен Суд Велес извршени се претреси во домовите…

Се запали познат ресторан во Скопје

Скара предизвика пожар во кафеана во Драчево. Како што информира полицијата, вчера во 9,10 часот С.А.(21) од Скопје пријавил дека избувнал пожар неколку минути откако ја распалил скарата во угостителски објект лоциран на улица ,,Бранко…

Невреме: Одеднаш почнал силен град, а овој човек се обидел да го заштити авромобилот

Секој сопственик на автомобил го знае она чувство кога ќе почне да паѓа град, а неговиот миленик на четири тркала е некаде на отворено. Како би се избориле со ледените коцки, многумина се обидуваат да направат нешто за да го заштитат…

Видео: Истуриле канта со вода во ова наизглед мирно езеро

После огромна бура која го зафатила целото подрачје, нешто чудно и прилично застрашувачко се случило во ова езеро... Имено, додека од својот чамец ја вадел насобраната вода, овој пар забележал дека нешто чудно се случува во езерото.…

Прецизност: Возот доаѓа, но обратете внимание што се случува со шините

Во големите градови многу важно е сообраќајот совршено да функционира. Мал застој или неправилна работа на сообраќајната инфраструктура може да доведе до километарски колони. Јапонската железничка мрежа е една од најмодерните на…