Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Убиени напаѓачите во Кабул

Нападот врз авганистанскиот разузнавачки центар во Кабул е завршен кога полицијата успеа да ги убие напаѓачите.
Претходно авганистанските власти соопштија дека вооружени лица организирале напад врз објект на Националниот директорат за безбедност на Авганистан и започнале престрелка против обезбедувањето.
Од Министерството за внатрешни работи открија дека во поддршката на обезбедувањето биле испратени полициски екипи.
Исламската држава презеде одговорност за нападот.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе