7.8 C
Скопје
26. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Папата порачува: Сензационализмот во медиумите е сериозен грев

Папата Фрањо денеска ги критикувал новинарите кои извлекуваат стари скандали и пишуваат сензационални вести. Тој нагласил дека тоа е многу сериозен грев што ги погодува сите што се вмешани.
Првиот свештеник на Ватикан, планира своето годишно обраќање кое ќе се случи наскоро да го посвети на „лажните вести“, бидејќи како што вели новинарите спроведуваат една од најфундаменталните обврски во демократските општества.