10.8 C
Скопје
5. март 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Јоханес Хан: Следната година ќе биде клучна во процесот за пристапување на Балканот во ЕУ

Идната година ќе биде клучна во процесот на пристапување на земјите од Западен Балкан, порача европскиот комесар за соседска политика и проширување Јоханес Хан за време на говорот во грчкиот институт „Хеленска фондација за европска и за надворешна политика“.
Хан во говорот што се одржа во петокот, нагласил дека во 2018 година ќе кулминира приликата за промоција и пристапување на земјите од Западен Балкан во Европската Унија.