7.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay
СВЕТ

САД: Комисија за истрага на сексуални злоставувања во Холивуд

Американската правничка и професорка на Универзитетот Брендејс, Анита Хил која во 1991 година прва јавно прозборела за недоличното однесување на судијата на Врховниот суд, ќе ја води комисијата ѓто ќе ги истражува случаите за сексуалното вознемирување и злоставување во Холивуд.
Се наведува дека таа комисија е формирана по бројните обвиненија во забавната индустрија, вклучувајќи го и филмскиот продуцент Харви Вајнстин.
Спонзорирано: