13.8 C
Скопје
30. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
КУЈНА

Ручек за 5 минути: Рецептот кој го прегледале над 40 милиони луѓе

Ако немате идеја што да направите за ручек, ви пренесуваме едноставен рецепт за брз, но вкусен оброк.

Состојки: компири; масло за готвење; јајца; брашно; сол; бибер; шунка; кашкавал

Подготовка:

Сварете компир во лушпа, па излупете го и изрендајте го, па додајте масло, јајца, сол и малку бибер. Додајте брашно и замесете цврсто тесто.

Во загреана тава ставете малку масло, па половина од тестото развлечете го на дно.

Преку тестото ставете шунка и кашкавал, па преку тоа ставете го другиот дел од тестото.

Печете неколку минути од секоја страна, односно додека не зарумени.

На здравје!