16.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » бактерии
ТЕМАМОЗАИК

Колку често треба да ја менуваме четката за заби? – Во овој случај, заменете ја ВЕДНАШ

M T
Нашата уста е „дом“ на околу 700 видови микроби, како бактерии и габи, што изнесува приближно шест милијарди различни бактерии, така што нашата четка за...
ТЕМАМОЗАИК

Купивте мелено месо, а не го искористивте истиот ден: Еве колку долго може да остане во фрижидер

M T
Сировото мелено месо може да се чува во фрижидер најмногу два дена, по што треба да се готви или замрзне. Најдобро би било да го...
ТЕМАМОЗАИК

Вистинска почва за бактерии: Компјутерското глувче 11 пати повалкан од тоалетната школка

M T
За оние кои бараат дополнителни причини да избегнат враќање во канцеларија, истражувачите открија места полни со бактерии и други нечистотии на работното место. Со анализа...
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕ

Еве што се случува со бактериите ако ја перете облеката на 30 или 40 степени

M T
Иако перењето облека на пониски температури може да изгледа како добра идеја, но и попријатна за животната средина, некои истражувања ја отфрлија идејата и велат...