Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаикЗдравјеВо тренд...

12 дена јадела само банани: Еве што се случило со нејзиното тело

Поради влакната кои прават да се чувствуваме подолго сити, тие можат да помогнат и при слабеење, а нутриционистката Џулија Тарбат спроведе мал експеримент за точно да утврди како бананите влијаат на слабеењето.

Таа јадела само банани 12 дена за да ослабе и да го исчисти телото, а еве неколку правила кои ги следела на таа диета:

Таа јадела банани колку што сакала, но ништо друго, можеби понекогаш додавајќи малку зелена салата во последниот оброк во денот.

Конзумирала само зрели банани, внимавајќи да внесува ист број калории колку што вообичаено консумирала додека јадела „нормално“.

Пиела многу вода, и до три литри дневно и ги имала вообичаените физички активности.

Повеќе одмарала бидејќи телото минува низ фаза на детоксикација и поправка.

Истражувањата покажаа дека бананите можат да бидат совршена помош за слабеење. Просечната банана има околу 90 калории, што е многу помалку од чоколадо што би го изеле. Содржи и многу растворливи влакна, што значи дека ја апсорбира водата и го забавува варењето.

Јулија успеала да изгуби 3 килограми и да ја исфрли насобраната течност. Покрај тоа, таа ги исфрлила насобраните токсини од цревата и по експериментот почувствувала дека има повеќе енергија.

Резултати од диетата

Јулија вели дека цело време додека ја следела оваа диета 12 дена се чувствувала одлично и немала никакви несакани ефекти. Таа истакнува дека нејзината состојба на умот била многу јасна, дека била концентрирана и ефикасна во извршувањето на задачите. Исто така, таа била добро расположена и немала нагли промени во расположението.

Значи, може да се каже дека овој дванаесетдневна детоксикација со банани вроди со плод, но секогаш треба да се консултирате со лекар пред да воведете какви било ограничувања во исхраната.

Дополнително, д-р Дејвид Хебер истакна дека оваа диета не е добра бидејќи бананите не содржат протеини, „најважната хранлива материја која го контролира апетитот и метаболизмот“.

Најважно е не само да ослабете, туку и каква ќе биде структурата на телото потоа. Ако се изгладнувате или јадете само јаглехидрати, половина од тежината што ќе ја изгубите ќе бидат мускули. Секој килограм мускул што ќе го изгубите го забавува вашиот метаболизам за 14 калории на ден. Кога ќе изгубите околу половина килограм мускул, вашето тело ќе согорува околу 140 калории помалку дневно.

Тогаш ќе изгледате слаби однадвор, но ќе имате сало одвнатре. Редовната физичка активност и внесувањето на доволно протеини заедно со различни овошја и зеленчуци со ограничен внес на јаглени хидрати е клучот за здравото слабеење – изјави д-р Хебер.

Можеби ќе ве интересира

Можеме ли да избегаме од стресот: Еве како тој влијае на вашето тело

M T

Еве што се случува со телото ако престанеме да јадеме шеќер 7 дена

M T

Ковчегот со телото на кралицата Елизабета денеска пристигнува во Лондон

M T

Јадел само леб и шунка 10 години: Она што почнало да му се случува на телото ги оставило лекарите без зборови

M T

Еве како да го научите вашето тело да се буди порано

M T

Еве што се случува во телото ако пешачите САМО ДВЕ МИНУТИ после оброк

M T