15.8 C
Скопје
27. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » средства
МАКЕДОНИЈА

Трпевска: Со добро менаџирање на средствата, училишните раководства можат да обезбедуваат подобри услови за настава

M T
Раководството на основното училиште „Кочо Рацин“ во Кратово е пример за тоа како со добро менаџирање на средствата кои ги добива преку блок дотациите на...
БИЗНИССВЕТ

ЕУ е подготвена да одмрзне дел од средствата на руските банки

M T
Европската унија е подготвена да одмрзне дел од средствата што ги поседуваат руските банки под санкции за да дозволи трансакции за трговија со храна и...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Покрај заштедите, ќе скратиме уште 100 милиони евра непродуктивни трошоци од Буџетот

M T
Соопштение на СДСМ: Владата предводена од СДСМ подготвува ребаланс на Буџетот со кој дополнително ќе се скратат уште 100 милиони евра непродуктивни трошоци. Ова е...
МАКЕДОНИЈАБИЗНИС

Менувачките работи кај банките се одвиваат непречено

M T
Менувачките работи кај банките се одвиваат непречено. Од Македонската банкарска асоцијација информираат дека банките располагаат со доволно девизна готовина и девизи за задоволување на сите...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Мартин Попов: Дали додека крати средства за животна средина Арсовска обезбедила пари за фирмата на Перо Камиказа?

M T
Прес-конференција на Мартин Попов, советник во Советот на Град Скопје: Изминуваат два месеци од изборот на градоначалничката на ВМРО-ДПМНЕ, Данела Арсовска а граѓаните на Скопје...
МАКЕДОНИЈАБИЗНИС

Маричиќ: Одобрени се средства за нови вработувања во Обвинителството и судовите

M T
Зајакнувањето и прочистувањето на судството се високо на агендата, тврди министерот за правда Бојан Маричиќ во гостувањето на „Утрински брифинг“. Тој кажа дека негова должност...
КОРОНАВИРУССВЕТИЗБОР

СЗО бара 11,5 милијарди долари за борба против делта-сојот

M T
Светската здравствена организација бара 11,5 милијарди долари во итни средства за борба против повеќе заразниот делта-сој од коронавирусот. Голем дел од парите што се бараат...
МАКЕДОНИЈА

МОН: Со средствата од субвенционираниот студентски оброк ќе може да се купува храна кај било кој трговец

M T
Со износот од 2.400 денари којшто Министерството за образование и наука од октомври ќе го уплаќа на студентите за субвенциониран оброк ќе може да се...
ТЕМАБИЗНИС

Владата даде согласност на Правилникот за доделување финансиски средства преку Иновациски ваучери на Фондот за иновации и технолошки развој

CENTAR MKD
Владата на вечерашната седница ја разгледа и усвои информацијата и донесе Одлука за давање согласност на Правилникот за доделување финансиски средства преку Иновациски ваучери на...