Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија ТОП ВЕСТИ

Премиерот Ковачевски го пречека премиерот Петков на првата официјална посета на нашата земја

Со државна церемонија пред платото на Владата, претседателот на Владата Димитар Ковачевски, го пречека премиерот на Република Бугарија Кирил Петков кој пристигна во еднодневна официјалната посета на нашата земја.

Премиерите Димитар Ковачевски и Кирил Петков ќе одржат тет-а-тет средба, на која се очекува да се дискутира за важноста од континуираната соработка меѓу двете земји и за новата поинтензивна динамика на контактите и на дијалогот којшто е од огромна важност за односите меѓу двете земји.

Во Владата одделни средби се одржуваат и меѓу заменик на претседателот на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ со Кристиан Вигенин, заменик-претседател на Народното Собрание на Република Бугарија, министрите за надворешни работи на Република Северна Македонија и на Република Бугарија Бујар Османи и Теодора Генчовска, како и министрите за транспорт и врски на двете држави Благој Бочварски и Николај Сабев.

Можеби ќе ве интересира

Премиерот Ковачевски во работна посета на Кралството Белгија и ЕУ

M T

Ковачевски: Дополнително кратење 100 милиони евра непродуктивни трошоци од Буџетот

M T

Ковачевски: Не се разговара за аранжман со ММФ, туку за користење на еден од инструментите

M T

Ковачевски: Управни одбори на јавни претпријатија генерираат загуби, а имаат повисоки плати од претседателот, претстои ревидирање на овие состојби

M T

Ковачевски: Инвестираме во обновливи извори на енергија за успешна енергетска транзиција

M T

Ковачевски: Фокусот на Владата е раст на економијата, енергетска транзиција и одржливо земјоделство

M T