27.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Генчовска: Петков предложи тотална ревизија на Рамковниот став, ние го одбивме

Премиерот Кирил Петков испрати предлог со кој практично целосно се ревидира Рамковниот став донесен од Народното собрание и Владата, но тој беше одбиен од МНР, изјави бугарската министерка за надворешни работи Теодора Генчовска во оставка, на сослушувањето во Народното собрание кое првично требаше да биде затворено, јави БГНЕС.

„Преговорите напредуваат, но има и прашања кои остануваат отворени за решавање. Еден од нив е формулацијата на таканаречениот македонски јазик во историска и етничка смисла“, рече Генчовска.

БГНЕС пишува дека претходно, бугарскиот премиер Кирил Петков и официјално го изолирал МНР од процесот, со најавата дека сите одлуки ќе одат преку пратениците.

Сослушувањето на министерката Генчовска е за процесот на пристапување на Република Северна Македонија во ЕУ и одлуката за одобрување рамката за преговори.

Можеби ќе ве интересира

Петков: Идејата за одлука на еден човек е уште еден обид за политички маневри

M T

Петков: Поднесов оставка од функцијата премиер, следните избори ќе бидат реален референдум за тоа каква Бугарија сакаме

M T

Петков ја поднесе оставката до Владата

M T

Захариева: Петков требаше поодговорно да се однесува за Северна Македонија

M T

Кирил Петков: Ќе си го одржам зборот за Северна Македонија, уморен сум од кукавици!

M T

Петков ги обвини Русите и мафијата за падот на владата

M T