11.8 C
Скопје
7. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Oсмани-Рикер: Ангажманот на САД во Западен Балкан е гаранција за стабилност и напредок

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на маргините на 77. Генерално заседание на Обединетите Нации, оствари средба со Филип Рикер, виш советник на САД за кавкаски преговори.

На средбата стана збор за претстојното претседавање на Северна Македонија со ОБСЕ во 2023 година, со акцент на приоритетите, предизвиците и идните планирани активности во овој контекст.

Воедно, беше реафирмирано силното сојузништво меѓу Северна Македонија и САД, со посебен фокус на неодамна одржаниот стратешки дијалог меѓу двете земји, како значајна пресвртна точка во севкупните билатерални односи.

Соговорниците се осврнаа и на неодамнешното отпочнување на пристапните преговори на Северна Македонија со Европската Унија, при што Османи упати благодарност за силната поддршка од САД за нашиот евроинтегративен процес. Воедно, беше поздравен континуираниот американски ангажман во Западен Балкан како значајна гаранција за стабилноста и напредокот на целокупниот регион, што е особено важно во контекст на актуелните безбедносни предизвици.

Можеби ќе ве интересира

Османи во Собрание ги претстави приоритетите на претседавањето со ОБСЕ

M T

Средба Османи – Касулидес

M T

Османи-Рибеиро: Разменети мислења за состојбата со медиумските слободи во регионот на ОБСЕ

M T

Османи – Хофрајтер: Германија е клучен политички партнер на Македонија

M T

Османи во Виена ги претстави приоритетите за претседавањето со ОБСЕ во 2023 година

M T

Османи во Виена ќе ги претстави приоритетите на Северна Македонија за претседавањето со ОБСЕ

M T