26.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » наставници
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Ги зголемивме платите на наставниците за 36 отсто, ВМРО-ДПМНЕ само 4 отсто

M T
Соопштение на СДСМ: „СДСМ во изминатите пет години покажа вистинска грижа за вработените во образованието, како и за унапредување на условите за изведување на наставниот...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Наставниците да се водат од интересите на децата, ВМРО-ДПМНЕ да престане со партизација на штрајкот

M T
Јасна е потребата од достоинствено вреднување на трудот на наставниците, но во интерес на учениците, особено сега дури и во услови на пандемијата е продолжување...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Ги покачивме платите на наставниците за 21%, само преку социјален дијалог е можно решение

M T
СДСМ изминатите неколку години и покрај здравствената, а потоа и економската криза, успеа значително да ги покачи платите, со што покажа дека го вреднува трудот...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ еден ден зборува едно друг ден друго, блокира поголеми плати за наставниците во Собранието

M T
Соопштение на СДСМ: СДСМ останува посветена на унапредување на животниот стандард на граѓаните. Следува усвојување на законот за зголемување на минималната плата, по што од...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Врв на деструкција, ВМРО-ДПМНЕ блокира Закон за поголеми плати за наставниците

M T
ВМРО-ДПМНЕ го достигна врвот на деструкција со блокирањето на законот за поголеми плати на 27.000 наставници кој очигледно не го прочитале, пишува во соопштението Социјалдемократскиот...
Македонија

Наградени наставниците од проектот ЗБОРУВАМ НА ЈАЗИКОТ НА МОЈОТ ДРУГАР

M T
Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов им додели признанија и награди на 45 наставници од седум средни училишта на Град Скопје за нивниот придонес и...
Македонија

МОН: Опозицијата го блокира Законот со кој на наставниците континуирано ќе им растат платите

M T
Пратениците повеќе од три месеци не ги гласаат законските измени со кои на наставниците и стручните соработници им се обезбедува континуиран раст на платите и...
МакедонијаВо тренд...

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ им должи одговори на наставниците зошто блокира раст на плати и вработување на неопределено

M T
Министерката за образование и наука Мила Царовска ги повика наставниците да побараат објаснување од опозициските пратеници зошто не ја почитуваат и вреднуваат работата на наставниот...