16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик

Исклучете го телефонот и опуштете се: Еве зошто е добро понекогаш да ви биде досадно

Покрај различните извори на забава, вклучувајќи мобилни телефони, телевизија, интернет, игри и слично, малку ни е тешко да ни биде досадно.

Сепак, ова се случува, а научниците сега објаснија зошто е тоа добро.

Добро познатото чувство кога ви е досадно или кога ви недостасува стимулација понекогаш има свои придобивки.

Првиот е мотивацијата

Кога ви е здодевно, вашата мотивација ќе работи за да пронајдете извор кој ќе ве окупира или забавува. Можеби ќе се нафатите да читате книга, да научите јазик што долго време го посакувате или да средите неред во куќата. Ова објаснува и зошто за време на пандемијата и карантинот многу луѓе станаа покреативни, почнаа некоја работа или завршија стара што беше на чекање долго време.

Правење колачи, чистење, правење работи или дури и учење нови – многумина го пронајдоа својот идеален начин да ја убијат досадата.

Кога ви е здодевно, вашата фантазија веројатно ќе проработи, па ќе запомните неколку интересни начини да ја убиете здодевноста што е можно повеќе, тврди истражувањето.

Луѓето кои порано правеа здодевни задачи подоцна се покреативни во пронаоѓањето и бизнис и идеи во секојдневниот живот.

Освен тоа, колку работи се родиле од луѓе кои имале време да фантазираат? Затоа, исклучете го телефонот и оставете времето да го направи своето.

Имате време да размислите за себе и да се подобрите.

Луѓето кои се склони кон здодевност имаат повеќе време да се занимаваат со себе и со своето однесување. Тоа ви дава време да седнете и да размислите за актуелните настани, а саморефлексијата често е искра за вистинска промена и подобрување во животот.

Исто така, од досада често бараме начини да ги оживееме вистинските животни вредности, па луѓето со повеќе слободно време имаат повеќе можности да им помогнат на луѓето околу себе.

Научниците тврдат дека во моментите на досада мозокот добива заслужен одмор.

Мозокот е моќна алатка која секогаш работи и работи. Но, често му треба одмор, а досадата е идеална состојба за одмор на мозокот. Кога ќе се исклучите од сè некое време, како на пр кога патувате и гледате низ прозорецот на автомобилот или друго превозно средство без да размислувате за ништо, го подобрувате вашето ментално здравје.

– Дозволувањето на мислата за слободно талкање без одвлекување на вниманието може да му помогне на вашиот мозок да тренира и да игра. Така можете да го ублажите стресот, да се оддалечите на одредено време од проблемите, но и да ја зголемите продуктивноста и креативноста – тврдат научниците.

Досадата за време на состанок или телефонски повик ви помага да останете фокусирани и будни, според истражувањето на еден универзитет.

Со текот на времето, ќе го тренирате мозокот да биде помалку досадно и да размислува покреативно, да решава проблеми или да се фокусира на работите што се случуваат околу вас.

Можеби ќе ве интересира

Користењето на телефонот пред спиење влијае на вашето здравје: Оваа навика и не е толку безопасна како што изгледа

M T

Полнете го телефонот во текот на денот: Овие совети се ЗЛАТО ВРЕДНИ доколку сакате батеријата да ви трае подолго

M T

Научниците изненадени од случајното откритие: Што се случува во мозокот на човек кој умира

M T

Пристигнува корисна функција на Android – архивирање апликации

M T

Десет намирници кои ја зајакнуваат моќта на вашиот мозок

M T

Полицијата доби налог да го одземе телефонот на Алек Болдвин

M T