25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаикЗдравјеТехнологија

Лекарите вознемирени: Младите почнаа да развиваат „чудни тикови“ поради социјалните медиуми

Загрижувачки нов тренд се шири преку TikTok, што предизвика голема загриженост кај лекарите за менталното здравје на децата.

Се поголем број корисници на TikTok , пред се девојчиња и млади жени, развиле тикови за време на пандемијата, слични на оние што се карактеризираат со Туретов синдром.

Во отсуство на какви било други јасни причини, експертите ги обвинуваат изолацијата, стресот и пандемијата КОВИД-19 воопшто.

„Тоа е епидемија во рамките на пандемија“, рече неврологот Давиде Мартино од Универзитетот во Калгари.

Можеби звучи претерано за тинејџерите да развиваат тикови само со гледање видеа на Интернет, но научниците го сфаќаат тоа многу сериозно.

Една студија објавена во списанието „Movement Disorders“ минатиот месец покажува зголемен број на такви случаи кај девојчиња на возраст од 12 до 25 години за време на пандемија.

Ова нагласува важна разлика помеѓу Туретов синдром и она што го доживуваат корисниците на TikTok.

Турет почнува да влијае на луѓето во помлада возраст, повеќе ги погодува момчињата и ги предизвикува овие тикови. Исто така, многу луѓе кои ги пријавиле овие неодамнешни тикови, исто така, објавија дека имале вознемиреност или нарушувања на расположението.

Можеби ќе ве интересира

Алкохолот им штети само на младите, а на постарите може ДУРИ да им биде корисен

M T

Костадиновска-Стојчевска: Културата и младите во фокусот на агендата на министерството

M T

Италијански лекари и стоматолози кои не се целосно вакцинирани се суспендирани од работа

M T

Илиевски на ТВ21: Со странски и домашни инвестиции ќе ги вработиме младите во Куманово, нема да дозволиме да се иселуваат

M T

СДСМ: СДСМ ја намали невработеноста на младите на 29 отсто ВМРО-ДПМНЕ ја држеше на 42 отсто

M T

МЗ: Млади, вакцинирајте се! Сè повеќе млади развиваат тешка клиничка слика од Ковид-19

M T