Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » ризик
Коронавирус Свет

Научници од Оксфорд открија ген кој двојно го зголемува ризикот од смрт од Ковид-19

M T
Научниците од Универзитетот Оксфорд открија ген кој го удвојува ризикот од откажување на белите дробови и смрт од ковид. Имено, тие тврдат дека 60 отсто...
Centar Здравје

Еве што е еден од најголемите фактори на ризик за рак на дојка

M T
Ракот на дојката е најчесто дијагностициран вид на рак во Европскиот регион на Светската здравствена организација (СЗО) со тоа што на 1.579 жени секојдневно им...
Коронавирус Здравје

Студија: Пушачите во поголем ризик од тешки последици од коронавирусот

M T
Веројатноста дека пушачите ќе завршат во болница поради последици од Ковид-19 е 80 проценти поголема отколку кај непушачите, а веројатноста дека ќе починат од последиците...
Коронавирус Centar ТОП ВЕСТИ

Вакцините го намалуваат ризикот од продолжен КОВИД

M T
Многу луѓе со новиот коронавирус се опоравуваат по четири недели, но некои продолжуваат да живеат со симптоми и последици неколку месеци по инфекцијата. Целосната вакцинација...