Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Centar

УХМР издаде метео предупредување: Поларен студ со силен ветер, дожд и снег во делови од…

Поради продор на студен воздух денес ќе дува засилен северен ветер, особено на повисоките места и вдолж Повардарието. На планините ќе има повремен слаб снег, а во пониските места слаб дожд, претежно во западните и северните делови. Од…

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ работи против евроатлантските интеграции на Република Северна Македонија

ВМРО-ДПМНЕ е антидржавна партија, која работи против евроатлантските интеграции на Република Северна Македонија и стои на спротивната страна на државата и граѓаните, соопшти СДСМ. „ Деструктивното ВМРО-ДПМНЕ предводено од губитникот…

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче закопа 39 граѓани за еден ден, а Заев во кризна состојба оди на избори

Зоран Заев прогласи кризна состојба на целата територија на државава, а Венко Филипче закопа 39 лица за едно деноноќие. И додека прогласија кризна состојба која ќе трае 30 дена, Заев, а и Филипче со него ќе тераат избори во Штип и Пласница.…

Гејтс: Деловни патувања нема да има ниту по пандемијата

По завршувањето на пандемијата ќе има дури 50 проценти помалку службени патувања од претходно, а ќе се зголеми процентот на оние кои работат од дома, прогнозира Бил Гејтс. Тој за „Бизнис инсајдер“ изјави дека по пандемијата ќе има и 30…

(Видео) Докторите порачуваат: Неуморно се бориме за здравјето и животот на сите пациенти

Здравствените работници преку видео обраќање до јавноста бараат поддршка од граѓаните. Тие апелираат да се почитуваат мерките за да може да им се помогне и на нив, кои, како што велат, изминативе 9 месеци се во првите борбени редови.…

Србија донесе нови мерки – рестораните и трговските центри ќе работат до 18 часот

Владата на Србија донесе 7 нови мерки за заштита од ширење на коронавирусот. Мерките стапуваат на сила следниот вторник, пренесуваат српските медиуми. Првата мерка е скратување на работното време до 18 часот на рестораните,…

Маж загинал во сообраќајка во Кавадарци: Неговиот татко и брат со тешки повреди пренесени…

Кавадарчанец загинал во сообраќајка, брат му и татко му со тешки телесни повреди биле пренесени на клиника во Скопје. Оваа вест за МИА ја потврдија од Итната медицинска помош од Кавадарци. Синоќа во 17:15 часот на регионалниот пат…

Јовановиќ: Таравари, може ли уште подолу?!

Сега ќе бидам пристоен, ама ќе бидам и помалку дрзок! Кој е тој, по ѓаволите со мене, на Таравари Мицкоски да му се извинува за случувањата на 27-ми април 2017? Кој е тој, покрај што е градоначалник на Гостивар, да го прифаќа или не прифаќа…

ВМРО-ДПМНЕ: 5 причини само од вечерва зошто Филипче до изутрина треба да даде оставка

5 причини само од вечерва зошто Филипче до изутрина треба да даде оставка, се наведува во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ: 1. Денеска имаме 39 мртви од КОВИД 19. Секој ден бројот на умрени наши сограѓани расте; 2. Дел од овие 39 животи можеби…

Починаа 39 лица, меѓу кои и неколку млади на 38, 44, 51 години

Починати се 39 лица, десет пациенти од Скопје (73, 84, 63, 61, 83, 38, 77, 76, 62 и 76г), еден од Куманово (76г), еден од Штип (51г), тројца пациенти од Прилеп (71, 57 и 56г), еден од Тетово (65г), шест од Велес (76, 59, 81, 63, 81 и 85г),…

ЦРН ПЕТОК: 39 починати и нови 1237 заразени од коронавирус – еве каде се најголемите…

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3200 тестирања, а регистрирани се 1237 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-506, Куманово-34, Штип-55, Прилеп-91, Тетово-51, Струга-31, Велес-67, Битола-30,…

Заврши вонредната владина седница: Прогласена кризна состојба на територијата на цела…

Од 23-тата Владина седница: Донесена Одлука за постоење на кризна состојба во траење од 30 дена, почнувајќи од денеска; Прифатена Информацијата за изменување и дополнување на Уредбата за личностите и објектите што се обезбедуваат, видовите…

Тешка несреќа на македонските патишта вечерва – едно лице загина

Едно лице загина, а според неофицијалните информации има и повредени во тешка сообраќајка која се случила во Кавадарци. Во несреќата учествувале два автомобили и трактор. Во тек е полициски увид, а повеќе информации од МВР се…

Д-р Трајковски: Вирусот е насекаде – потребен е итен „локдаун“

Професорот по теоретска механика на битолскиот универзитет „Свети Климент Охридски“ Дејан Трајковски ги повикува здравствените власти веднаш да спроведат целосно затворање, за да се намали бројот на заразени од ковид-19, затоа што вирусот…

Почна исплатата: Милиони денари ќе бидат распределени на сметките на илјадници граѓани кои…

Почна исплатата на повратот на ДДВ за скенираните сметки во третото тромесечје од годинава, односно за месеците јули, август и септември. Дел од граѓаните веќе добиле пари, останатите да очекуваат деновиве. Податоците се обработени и…

Владата во 18 часот закажа седница – Се воведува кризна состојба

Денеска (20.11.2020 година), со почеток во 18:00 часот, Владата на Република Северна Македонија ќе одржи седница. За заклучоците од седницата ќе информираме штом ќе биде завршена. На седницата се очекува да биде воведена кризна…

„Не сакаат да признаат дека вирусот постои“ – медицинска сестра од САД откри што…

Медицинската сестра Џоди Доринг, од Јужна Дакота, за „Си-ен-ен“, раскажала дека некои од нејзините пациенти заразени со ковид 19, дури ни пред самата смрт, не сакале да признаат дека коронавирусот постои. „Многу ми е тешко да ги гледам…

Како една мала лага на работник во пицерија стави во целосна изолација дури шест милиони…

Во Јужна Австралија е воведен строг карантин затоа што едно лице заразено со коронавирус ги „лажело“ здравствените работници кои ги следат контактите, па мерките за затворање би можеле да се олеснат многу порано од планираното, објавија во…

Добра вест: И за време на коронакриза просечната плата “скокнала” за 7,7…

Просечната нето плата во септември 2020 година во земјава изнесувала 27.405 денари, покажуваат податоците на Државниот завод за статистика. Индексот на просечната нето исплатена месечна плата во септември годинава, во однос на септември…

Филипче: Во наредните денови обезбедуваме уште 50 легла за ковид пациенти на Клиниката за…

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче, утрово направи обиколка низ интерните клиники во Клиничкиот кампус „Мајка Тереза“. Тој го посети и ново отворениот ковид центар на Клиниката за очни болести, кој од утрово почна со работа.…