Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАМакедонијаВо тренд...

Синоптичарите излегоа со прогноза – Какво ќе биде времето за претстојниот викенд?

Во сабота попладне ќе има локален пороен дожд со грмежи, а во недела ќе преовладува претежно сончево и топло време. Во почетокот на следната седмица времето ќе биде нестабилно на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално во форма на невреме.

Прогноза за 22.04.2023
Минимална температура: 3°C до 8°C
Максимална температура: 15°C до 21°C

Променливо облачно со локален пороен дожд и појава на грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Прогноза за 23.04.2023
Минимална температура: 3°C до 8°C
Максимална температура: 16°C до 22°C

Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец.

Прогноза за 24.04.2023
Минимална температура: 4°C до 9°C
Максимална температура: 15°C до 21°C

Умерено до значително облачно, попладне нестабилно на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе