Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Centar

Се најавува ли политички земјотрес во опозицијата?: СДСМ открива дека постојат докази дека…

Одговор на новинарско прашање, Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник П2: Мицкоски ве обвини вас дека имате контакти со Бугарија, прво дали имате било каквов контакт на ниво на власт со Бугарија и второ со кого контактирал…

Кој го “полни” со информации опозицискиот лидер – Со кои структури во…

Прес-конференција, Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник, која ја објавуваме интегрално: Во име на државните и национални интереси на нашиот народ, јавно го повикуваме Христијан Мицкоски да излезе пред граѓаните и да…

Филипче: Бидете максимално одговорни во претстојниот период на слави и прослави

Министерството за здравство апелира до граѓаните во периодот на слави кој престои максимално да бидат одговорни и да ги почитуваат мерките за заштита. Министерот за здравство д-р Венко Филипче вчера за време на посетата во Прилеп,…

Борисов за ФАЦ: Можен е компромис, но мора да се познава и историјата

Единствената земја, која го посакува почетокот на пристапните преговори на Северна Македонија со ЕУ повеќе од Германија, е Бугарија, вели во интервју за германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг, бугарскиот премиер Бојко Борисов. Тој…

Доктор појаснува: Кога и како може да се заразите со Ковид-19 носејќи заштитна маска

„Колку почесто излегувате надвор и повеќе време поминувате во гужва, почесто треба да ја перете вашата заштитна маска или пак едноставно да ја фрлите во корпа за отпадоци штом дојдете дома и да си купите нова“, појаснила Натерсон.…

Следната година ќе пливаат во пари и ќе уживаат во радоста: 2020-та им беше катастрофа, но…

Вага 2020 - година не беше добра за Вагите и тие треба да избегнуваат какви било ризици затоа што многу веројатно резултатот ќе биде неповолен за нив до крајот на годинава. Ниту оваа година немаат среќа во љубовта, па затоа треба…

Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, Каракачанов е Бугарин кој зборува…

ФБ статус на премиерот Зоран Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик, признат од целиот свет. Каракачанов е Бугарин кој зборува бугарски јазик признат од целиот свет. Но, етничката и идентитетска разлика не е единствената…

Македонија завиена во црно: 41 лице почина, најмладиот имаше само 31 година

Починати се 41 лице, се седумнаесет пациенти од Скопје (82, 80, 69, 55, 55, 60, 69, 81, 64, 84, 78, 55, 80, 31, 98, 80 и 49г), двајца од Прилеп (56 и 71г), двајца од Велес (76 и 58г), тројца пациенти од Битола (75, 60 и 77г ) Починале и…

Црна сабота: Рекордни 41 починат од кои најмладиот има 31 година и над 1000 новозаразени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30, Дебар-6, Штип-28, Прилеп-68, Тетово-29, Струга-21, Велес-47,…

14 илјади граѓани работат во компаниите во ТИРЗ, Деспотовски најавува програми за…

„Веќе имаме најава за влез и на нови компании. Изминативе 10 дена контактирам со тројца потенцијални инвеститори од различни индустрии кои се совпаѓаат со она што го задаваме како наша цел, а тоа е поттикнување на поквалитетни инвестиции.…

Пожар во куќа во Скопје, повредени две лица

На 27.11.2020 во 08.20 часот во СВР Скопје било пријавено дека во нас.. Илинден-Скопје настанал пожар во куќата на Љ.М.(71), при што изгорела кровната конструкција. Притоа, со повреди се здобиле Љ.М. и С.М.(71) и биле пренесени во…

Мицкоски порача „Јас ја предводам македонската хистерија“, а според македонскиот речник…

Откако на денешниот протест пред Владата лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ги повтори изјавите дека „Зоран Заев подготвува национален пораз“ и дека е „изолиран од тесна клика на платеници и клиентилисти“, тој упати остри пораки до бугарските политичари…

(Видео) Мицкоски: Навестувам дека Зоран Заев подготвува нов национален пораз

Заев станува изолиран со тесна клика на платеници и клиентелисти и во лична битка за задржување на фотелјата, наместо во битка за спасување на државата, рече денеска претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на протестот во Скопје на…

Мицкоски ги навреди Македонците – ги нарече хистеричен народ, жестоко реагира СДСМ

Мицкоски ги навреди граѓаните, ги навреди Македонците, ние не сме хистеричен народ, тоа важи само за Мицкоски, велат од СДСМ во реакцијата која ја проследуваме интегрално: Хистерија по сите дефиниции е карактеристика на нервно…

Филипче – Матичните лекари ќе помагаат во болницата во Прилеп, засега нема потреба…

Министерот за здравство д-р Венко Филипче денеска беше во посета на Прилеп, каде со градоначалникот Илија Јованоски разговараа за актуелната епидемиолошка состојба во градот. Посетата следи по интензивните разговор кои министерот изминативе…

Ахмети: Заев ја жртвува политичката кариера во служба на интеграцијата на земјата

Лидерот на ДУИ Али Ахмети, кој е коалиционен партнер со СДСМ, истакна дека Зоран Заев ја жртвува својата политичка кариера, со цел да донесе интеграција на земјата во ЕУ. „Верувам дека ова е ризик и лична жртва на Заев, кој ја ризикува…

Студен бран со снег и дожд низ Македонија – Метеоцентар со детална прогноза за…

Во сабота ќе биде значително облачно и ќе има локални врнежи од дожд, особено попладне. Во текот на ноќта и во понеделник наутро на планините и на повисоките места во северните делови ќе провејува снег. Под влијание на продор на студена…

Владата категорично демантира дека се прифатени сите барања на бугарската страна

Не е точна информацијата која ја пренесоа неколку интернет портали. Владата го демантираше текст на порталите Инфомакс, Курир, Република, Експрес, Весник, Нетпрес и Лидер, при што го отфрли како полн со невистини и дезинформации.…

Јовановиќ: Знае ли Бранко, очигледно жив и преку ден, кој е и каков е обичниот Македонец?

Фејсбук статус на аналитичарот Ненад Јовановиќ: Знае ли Бранко, очигледно жив и преку ден, кој е и каков е обичниот Македонец? Како живее. Какви се неговите убедувања. Колкава е неговата енергија. Има ли надеж. Има ли пари. Знае ли…