Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
илустрација
ТЕМАБизнис

Исклучете ги: овие уреди трошат многу електрична енергија дури и кога не ги користите

Кризата за трошоците на животот продолжува да влијае на домаќинствата, така што луѓето бараат различни начини да заштедат пари каде и да можат.

Од паметно користење на греењето до следење на употребата на вашите кујнски апарати, има многу мали промени што можете да ги направите кои би можеле да ви заштедат пари на сметките за струја.

Една од работите за кои можеби не сте размислувале е колку енергија се троши од уредите што се приклучени, но не се користат.

Колкумина од нас оставаат погрешно приклучени и исклучени полначи за телефони, полначи за лаптоп, телевизори и часовници? Па, таа навика може да ве чини.

„Ако оставите уред вклучен и вклучен, дури и ако не го користите активно производот, тој ќе троши електрична енергија. Тоа е затоа што струјата ќе може да помине низ уредот, зголемувајќи ја вашата потрошувачка на енергија и, за жал, вашите сметки за енергија“.

„Со цел да се намали количината на искористена енергија и трошоците за енергија, едноставно исклучување на електричната мрежа значи дека електричната енергија не може да тече“, вели Наталија Лачим, експерт за заштеди.

Значи, кои апарати ве чинат пари најголемите „енергетски вампири“?

Фрижидер
Со оглед на тоа што фрижидерот мора постојано да е вклучен, не е чудно што над 12% од енергијата на целото домаќинство доаѓа само од него. Очигледно е дека не можете само да го исклучите фрижидерот кога не го користите, но постојат начини да се погрижите да работи што е можно поефикасно, што значи дека ќе платите и помалку, пишува Вечерњи.хр.

Редовното чистење на фрижидерот, надвор и внатре, е наједноставниот начин да се обезбеди негово ефикасно функционирање.

Бришењето на надворешноста значи дека прашината нема да навлезе во системот и да влијае на неговите перформанси, а чистењето на внатрешноста и фрлањето на храната со поминат рок значи дека фрижидерот не мора да работи толку напорно за да ја одржува храната ладна или замрзната.

Телевизија
Студија од 2021 година покажа дека масивни 98% од домаќинствата во Обединетото Кралство признаваат дека го оставаат телевизорот постојано вклучен, при што многумина погрешно претпоставуваат дека исклучувањето преку далечинскиот управувач целосно го исклучува, но тоа не е секогаш случај.

Ако го оставите телевизорот вклучен и вклучен троши 1,3 kWh, што може значително да ја зголеми вашата сметка за електрична енергија.

Играчки конзоли
Играчките конзоли обично се оставаат и се приклучуваат исто колку и телевизорите и често се занемаруваат.

Кога типична гејмерска конзола е оставена во мирување, таа користи неверојатни 15 kWh на час.

Котел
Иако котелот не е најлошиот виновник што троши енергија, тој ќе додаде непотребна сума на вашата сметка, па затоа најдобро е да го исклучите од струја.

Оставањето на просечниот котел вклучен и вклучен кога не се користи користи околу 0,3 kWh.

Се разбира, оваа бројка не е огромна, но сепак се собира на вашата годишна сметка.

Домашна опрема за вежбање
Ако сте почнале да вежбате дома, можеби сте инвестирале во некоја опрема за вежбање, од ленти за трчање до велосипеди за вежбање.

Одлично за вашето здравје, помалку добро за вашата банкарска состојба.

Ако спортската опрема остане вклучена, може да биде скапа. Просечниот велосипед за вежбање користи дури 7 kWh кога е во мирување.

Вклучени полначи
Сите ги оставаме нашите полначи приклучени и подготвени да ги полниме нашите уреди кога и да ни требаат, и би било погрешно да се претпостави дека полначот ќе користи само ако уредот е навистина вклучен.

Аларм
Ако вашиот будилник е постојано вклучен, тој троши 3 kWh.

Иако ова можеби не изгледа многу, за да заштедите уште повеќе, размислете да го исклучите часовникот кога не го користите и едноставно да ги ресетирате времето и алармот пред спиење.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе