Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentarТЕМАМакедонијаТОП ВЕСТИ

Времето драстично се менува, синоптичарите најавуваат дожд, грмежи, ветер, а некаде и снег – Детална четиридневна прогноза

Под влијание на влажна и нестабилна воздушна маса во понеделник на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен југозападен ветер. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе започне да дува засилен северен ветер што ќе услови на планините и на некои повисоки места врнежите да преминат во слаб снег.

Во вторник ќе биде ветровито и студено со значително пониски температури. Потоа во следните денови времето ќе биде стабилно со пораст на дневните температури.

Прогноза за 27.03.2023
Минимална температура: 3°C до 11°C
Максимална температура: 12°C до 20°C

Променливо облачно, попладне на повеќе места нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен југозападен ветер. Кон крајот на денот и во текот на ноќта ќе започне да дува засилен север ветер што ќе услови значително заладување, а на планините и на некои повисоки места врнежите ќе преминат во слаб снег.

Прогноза за 28.03.2023
Минимална температура: 0°C до 6°C
Максимална температура: 5°C до 12°C

Променливо облачно и студено со засилен ветер од северен правец. Во југозападните и крајните западни делови ќе провејува снег.

Прогноза за 29.03.2023
Минимална температура: -5°C до 2°C
Максимална температура: 7°C до 15°C

Утрото студено, преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен правец.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе