Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАБизнис

Во ИТ секторот фрчат отпутања: Проценките се дека досега без работа останале до половина милион луѓе

Продолжуваат масовните отпуштања во ИТ секторот, речиси сите големи компании поделија голем број отпуштања од почетокот на годинава.

Со тоа го продолжија трендот кој започна на почетокот на минатата година, имено, одамна заврши ерата на голем раст на компаниите, а приспособувањето кон новите услови првенствено се врши преку отпуштања, објави порталот Index.hr. .

Само од почетокот на оваа година отпуштени се над 100.000 работници во големите технолошки компании, а исто толку во текот на минатата година. Конзервативна проценка е дека од почетокот на 2022 година до денес се доделени 200.000 отпуштања, додека некои проценки достигнуваат и до половина милион.

Гугл, Мета (Фејсбук), Амазон, Мајкрософт и бројни други компании го намалуваат бројот на вработени. Всушност, тешко е да се најде компанија која нема политика на масовни отпуштања. Тој тренд индиректно доведе до почеток на масовна криза, туркајќи ја Силионска долина банка (СВБ) во банкрот.

Лидерите на споменатите компании најмногу се правдаат со аргументот дека превработувале затоа што побарувачката за нивните услуги нагло се зголемила за време на пандемијата.

Кон крајот на минатата година, во едно од првите масовни отпуштања на Мета (на Фејсбук), Марк Закерберг директно ја призна лошата деловна проценка.

„На почетокот на Ковид, светот брзо се движеше онлајн, а брзиот раст на е-трговијата доведе до огромно зголемување на приходите. Многу луѓе предвидуваа дека ова ќе биде трајно забрзување што ќе продолжи и по завршувањето на пандемијата. Така сметав и „Донесов одлука значително да ги зголемам инвестициите. За жал, не се одвиваше како што очекував“, напиша тој во изјавата до вработените.

Тоа беше големиот бран на отпуштања во ИТ секторот во текот на 2022 година и генерално полошиот бизнис од очекуваното што ја предизвика банкарската криза со банкротот на Силиконската долина банка. Таа банка главно работеше со компании од технолошкиот сектор, како што кажува нејзиното име, а многу компании и стартапи чуваа пари во неа.

Бидејќи 2022 година беше криза за ИТ секторот, сè помалку инвеститори и фондови сакаа да инвестираат пари во мали технолошки компании и стартапи. Повеќето од овие компании не се профитабилни, не можат да исплаќаат ниту плати од редовните приходи од продажба, па зависат од инвестиции. Во текот на 2022 година парите пристигнуваа побавно, но сметките стигнаа со иста брзина.

Поради ова, компаниите од технолошкиот сектор, кои беа најголем дел од клиентите на SVB, почнаа да повлекуваат пари од банката. Тие едноставно мораа да ги покријат тековните трошоци. Намален е и приливот на нови пари во банката, бидејќи се намалил кај нивните клиенти, а тие клиенти почнале да ги вадат парите што ги имале од банката. Полека се подготвуваше бината за „банкарски напад“ и на 10 март банкротираше.

Можеби ќе ве интересира…

Колку мандарини можете да јадете дневно без да го загрозите вашето здравје?

Мандарините се богати со многу витамини, ја поттикнуваат работата на мозокот и се препознаваат по пријатниот мирис и вкус. Сепак, како и со се, мора да бидеме внимателни со нив… Прочитај повеќе

Вкусно и едноставно јадење: Телешки гулаш

Телешкиот гулаш е јадење на кое ретко кој може да одолее. Вкусно и фино јадење со ориз, тестенини или компири е совршениот ручек. Состојки за четири лица: 1 кг телешко… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе