25.8 C
Скопје
21. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Уште еден земјотрес ја погоди Турција

Земјотрес со јачина од 3,9 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди Турција.

Земјотресот се случил на длабочина од 11 километри, во областа Гоксун во Кахраманмараш.

Засега нема информации за евентуални жртви и материјална штета.

Турција синоќа беше погодена од земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала. Земјотресот се случил на 46 километри јужно од Турхал, на длабочина од 10 километри.