-1.2 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Кина ја повика Естонија да не дозволи отворање на канцеларијата во Тајван

Кинеското Министерство за надворешни работи ја повика Естонија во средата да не дозволи Тајван да отвори никаква официјална агенција во земјата, откако кинескиот амбасадор наводно се заканил дека ќе ја напушти Естонија доколку Тајван отвори претставништво во оваа балтичка земја.

Естонските медиуми во вторникот објавија дека кинескиот амбасадор во Естонија Гуо Ксијаомеи (Гуо Ксијаомеи) на средба со претседателот на естонско-кинеската парламентарна група Томас Кивимаги изјавила дека таа може да ја напушти земјата доколку Тајван отвори таква канцеларија.

– Кина ја повикува естонската страна да се придржува до својата свечена посветеност на принципот на една Кина, да се воздржи од дозволување на Тајван да основа какви било официјални организации и ефикасно да ја заштити политичката основа на билатералните односи – рече портпаролот на министерството Ванг Венбин на редовниот прес. брифинг.

Министерството за надворешни работи на Тајван минатата недела објави дека се уште е во фаза на дискусија за формирање претставништво во Естонија и дека двете страни сè уште не постигнале консензус за ова прашање.

Тајванскиот министер за надворешни работи Џозеф Ву оваа недела посети три балтички држави – Естонија, Литванија и Летонија. Тајван веќе има претставништва во Латвија и Литванија.

Кина тврди дека Тајван под демократска администрација е нејзина територија, што тајванската влада го отфрла.