8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Uncategorized

(ФОТО) Ова семејство е УБИЕНО ВО УКРАИНА: Одбиле да ја предадат куќата, па ги масакрирале

Двајца руски војници се уапсени во врска со убиството на девет членови на едно украинско семејство во градот Волновака во областа Доњецк, која е под руска контрола.

Рускиот истражен комитет соопшти дека двајца руски војници со договор се уапсени и донесени на сослушување. Русија ретко признава дека нејзините сили извршиле злосторства во Украина, па затоа ова признание е значајно.

Изјавата на рускиот одбор дојде откако украинскиот комесар за човекови права Дмитро Лубинец изјави на својот канал Телеграм дека руските војници убиле девет цивили, меѓу кои и две мали деца. Лубинец сугерираше дека војниците можеби го убиле семејството затоа што одбиле да ја предадат нивната куќа на чеченските сили.

Обвинителството во Доњецк, кое е под контрола на Украина, соопшти дека меѓу жртвите се и две деца, родени во 2014 и 2018 година.

Семејството било пронајдено во приватна станбена зграда и сите имале прострелни рани, се додава во соопштението на Рускиот истражен комитет.

Според првите извештаи што ги прегледал новинарот Денис Казански, жртвите, повеќето или сите членови на исто семејство, се собрале да го прослават роденденот на Наталија Хоркун. Меѓу убиените се и нејзините деца Настаја и Микита.

Институтот за проучување на војната (ISW) во својата најнова анализа за конфликтот во Украина соопшти дека неколку украински извори објавиле дека форензичките докази покажале дека подготвен и добро опремен воен персонал го извршил нападот.

– Нападите врз цивили далеку од борбените области се јасно кршење на повеќе меѓународни правни норми и многу веројатно воено злосторство или злосторство против човештвото, пишува ISW.

ФОТО: STR/EPA ФОТО: STR/EPA
Додаваат и дека неколку руски коментатори ја искористиле оваа трагедија во Волновака за да ја обвинат Украина дека се обидува да ги разгори меѓународните тензии во рускиот информативен простор, пренесува Блиц.

– Руски воен блогер тврди дека украински извори биле првите кои пријавиле дека луѓето на Кадиров (чеченските трупи) извршиле убиства и дека тоа е поврзано и со немирите во Дагестан од 29 октомври, пишува понатаму ISW.

Друг руски воен блогер тврди дека чеченските сили не биле распоредени никаде во близина на Волновака и ја обвини Украина дека се обидува да ги искористи Чеченците како активирач за понатамошна дестабилизација на Русија.

– Фиксирањето на украинското обвинение, а не на самото злосторство, потребата да се повикаат на одговорност сторителите или непрофесионалноста и недисциплината на војниците кои вршат такви злосторства, укажува дека овие руски коментатори се многу загрижени за меѓуетничките тензии во Русија. , додава ISW.