8.8 C
Скопје
29. ноември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТИЗБОР

Усвоено со 120 гласа: Генералното собрание на ОН ја поддржа јорданската резолуција за Газа

Генералното собрание на ОН вечерва одобри резолуција, предложена од Јордан, со која се повикува на хуманитарно примирје во конфликтот меѓу Израел и Газа.

Резолуцијата беше усвоена со 120 гласа „за“, 14 „против“, вклучувајќи ги Израел и САД, додека 45 беа воздржани.

Резолуцијата повикува на итно, трајно и одржливо хуманитарно примирје што би довело до крај на непријателствата.

Исто така, се повикува на итен, целосен, континуиран, безбеден и непречен хуманитарен пристап за ОН и другите хуманитарни агенции.

Резолуцијата не е обврзувачка, но има политичка тежина.

Генералното собрание гласаше откако Советот за безбедност не презеде акција четири пати во изминатите две недели.