4.8 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Израел: Полицијата сепак дозволи протести пред резиденцијата на Нетанјаху

Меѓутоа, израелската полиција дозволи протести на граѓаните незадоволни од недоволната подготовка на државата за нападот на Хамас на 7 октомври да се одржат во близина на куќата на премиерот Бенјамин Нетанјаху во Цезареја.

По првичната одлука да не се дозволи вечерашните протести да се одржат пред премиерската резиденција, полицијата објави „појаснување“ во кое се наведува дека „правото на протест е камен-темелник на една демократска земја“, пишува ерусалимскиот портал „Times of Israel. “, известува.

Демонстрациите мора да се одржат согласно законот и сите инструкции на надлежните воени служби“, се вели во полициското соопштение.