-1.2 C
Скопје
10. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Donald Trump/Offical fan page
+СВЕТ

Судијата го казни Трамп со 10.000 долари: Еве што направи

Судијата Артур Енгорон, кој го води граѓанскиот случај против поранешниот американски претседател Доналд Трамп (Трамп), денеска го казни со 10.000 долари за коментарот што го даде пред новинарите неколку часа пред судењето за „многу пристрасна личност која седи до судијата. ”

Казната дојде откако Трамп беше повикан на сведокот за да го објасни својот коментар.

Трамп и неговите адвокати рекоа дека неговите денешни коментари се однесуваат на сведокот Мајкл Коен, а не на службеникот на судот.

Трамп претходно беше казнет со 5.000 долари на 20 октомври, откако неговата омаловажувачка објава на социјалните мрежи „Вистината за клучниот судски персонал“ остана на неговата веб-страница на кампањата со недели откако судијата нареди да се отстрани.

Судијата потоа избегна да го најде Трамп во непочитување на судот, но го задржа правото да го стори тоа и евентуално да го осуди на затвор доколку повторно ја прекрши ограничената наредба со која им забранува на луѓето вклучени во случајот да вршат лични напади врз судскиот персонал.