35.8 C
Скопје
21. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
dozd
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

Продолжува лошото време – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

Во следните денови времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во овој период во попладневните часови ќе има локална појава на нестабилност со повремен пороен дожд и ретки грмежи. Особено нестабилно ќе биде во вторник кога наместа се очекува и појава на краткотрајно невреме. Најсвежо ќе биде во среда, а потоа температурата ќе се покачи.

Прогноза за 14.05.2024
Минимална температура: 6°C до 14°C
Максимална температура: 13°C до 22°C

Променливо облачно и посвежо, на повеќе места нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално ќе има поинтензивни процеси во форма на краткотрајно невреме.

Прогноза за 15.05.2024
Минимална температура: 5°C до 11°C
Максимална температура: 15°C до 20°C

Променливо облачно со повремен локален дожд и услови за ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен, а наместа долж Повардарието повремено засилен ветер од јужен правец.

Прогноза за 16.05.2024
Минимална температура: 6°C до 12°C
Максимална температура: 16°C до 22°C

Променливо облачно со повремен локален дожд и услови за ретки грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец.