13.8 C
Скопје
15. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Шарл Мишел за некористењето Северна Македонија: „Многу разочарувачки…“

Многу е разочарувачки што новиот претседател на Северна Македонија, Гордана Силјановска-Давкова не го употреби уставното име на државата на денешната церемонија на заклетва, сподели на Х Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

„ЕУ потсетува на важноста од континуирано спроведување на правно обврзувачките договори, вклучувајќи го и договорот од Преспа со Грција“, додаде тој.