20.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Земјотрес ја погоди Србија

Земјотрес со јачина од 2,5 степени според Рихтеровата скала рано утринава го погоди Крагуевац.

Според веб-страницата на Сеизмолошкиот завод, земјотресот се случил половина час по полноќ.

Тоа се случило на длабочина од 12 километри во градот Љуљица.

– Теоретскиот интензитет во епицентарот е проценет на III степен од Меркалиевата скала. Земјотреси со ваков интензитет не можат да предизвикаат оштетувања на објекти во епицентралното подрачје – се наведува на веб-страницата на Институтот.