25.8 C
Скопје
1. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТ

Предупредување од Крим до Зеленски: Нема потреба да ни вршите притисок, тоа е опасно

Шефот на Комитетот на Кримскиот парламент за јавна дипломатија и меѓуетнички односи, Јуриј Гемпел, изјави дека обидите на украинскиот претседател Володимир Зеленски да организира инвазија на полуостровот за него ќе завршат со капитулација.

„Зеленски ќе се соочи со пораз и капитулација. Нема потреба да се врши притисок врз нас, тоа е опасно“, изјави Хемпел, пренесува РИА Новости.

Според него, владата на Зеленски „практично ја уништи Украина во сите области“.

Истовремено, парламентарецот додаде дека „тоа нема да можат да го направат и со Крим“.

Претседателот Владимир Путин во неколку наврати нагласи дека прашањето за Крим е затворено за Русија и дека референдумот на полуостровот е одржан во строга согласност со меѓународното право.