25.8 C
Скопје
1. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Авионот на Туркиш ерлајнс принудно слетал во Белград поради бремена жена

Неверојатната драма што се одвиваше денеска над небото на Белград заврши откако авионот на релација Истанбул-Цирих мораше принудно да слета на меѓународниот аеродром „Никола Тесла“ во Белград, а причина за слетувањето е бремена жена.

– Брзата помош го чекаше авионот на пистата, а трудницата е пренесена во КБЦ Земун – се наведува во описот на објавата.

За потсетување, во 14 часот и 30 минути беше објавено дека авионот „штотуку требаше да изврши принудно слетување“ на белградскиот аеродром. Како што беше објавено на социјалните мрежи, авионот успеал успешно да слета на аеродромот „Никола Тесла“ дури при вториот обид. Првично беше наведено дека авионот летал за Париз, но, како што дознавме, авионот сообраќал на релација Истанбул-Цирих.

– Летот на Туркиш ерлајнс на релација Истанбул-Цирих принудно слета во Белград во 14 часот и 45 минути поради медицински причини. Сите надлежни аеродромски служби реагирале во најкус можен рок, а грижата за патникот на кој му е потребна лекарска помош е во тек. Во меѓувреме, патниците се во авионот, каде чекаат дополнителни информации од авиокомпанијата за продолжување на патувањето до нивната дестинација – велат од аеродромот.

– Авионот од Истанбул за Париз штотуку принудно слета во Белград од непознати причини, со низок лет помина над Срем и Нови Сад и се враќа во Белград, луѓето кои го виделе авионот од земја велат дека имал спуштени тркала. – стои во првиот пост.

Неколку минути подоцна беше објавено дека првото итно слетување не успеало.

Во следниот обид, како што се наведува, авионот успеал да слета.

-Авионот претходно направи круг над Нови Сад, а потоа се врати во Белград, но првиот пат не успеа да слета. Откако го прелетал поширокото подрачје на Белград, го одминал Шимановци успешно слетал. Цело време тркалата беа отворени – стои во следниот пост.