16.8 C
Скопје
25. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСВЕТ

Путин: Русија е непобедлива

Претседателот Владимир Путин на почетокот на учебната година им порача на учениците дека е невозможно да се победи Русија.

„Разбрав зошто победивме во Големата патриотска војна“, рече Путин, осврнувајќи се на Втората светска војна и додаде: „Невозможно е да се победи таков народ со таков став. Бевме апсолутно непобедливи. И сега сме“.

Путин разговараше со децата за време на предавањето насловено „Важни разговори“.

Триесет студенти со високи оценки беа избрани да присуствуваат на предавањето на Путин.

Низ Русија, учениците, како што пренесуваат медиумите, се охрабруваат да испраќаат писма до руските војници во Украина. За време на предавањето, Путин рече дека Русија ќе настојува да ја осигура безбедноста во четирите украински региони.