10.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Press conference by NATO Secretary General Jens Stoltenberg following the first day of meetings of NATO Defence Ministers
СВЕТ

Шефот на НАТО потврди дека следната година ќе се повлече од функцијата

Јенс Столтенберг ќе ја напушти функцијата генерален секретар на НАТО во октомври 2024 година.

Тој требаше да се повлече оваа година, но како што беснееше војната, алијансата му го продолжи мандатот за уште 12 месеци, така што Столтенберг ќе остане на чело вкупно десет години.