Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветНаукаВо тренд...

Алармантен извештај на Светската метеоролошка организација: Сите се во опасност?

Една година во следните пет ќе биде најтопла досега и има две од три шанси една година да го надмине клучниот праг на глобалното затоплување од 1,5 степени.

Ова го предвидува новиот алармантен извештај на Светската метеоролошка организација.

Извештајот, познат како Глобално годишно до декадно ажурирање за климата, предупредува дека ако човештвото не успее да ги намали емисиите на стакленички гасови на нето нула, сè полоши рекорди за топлина ќе паднат по оваа деценија.

Значи, што ја поттикнува мрачната перспектива за следните пет години? Очекуваниот Ел Нињо, покрај севкупниот тренд на глобално затоплување, најверојатно ќе ги доведе глобалните температури на рекордно ниво.

Дали Парискиот договор веќе пропадна ако просечната глобална температура го надмине прагот од 1,5 ° C во некоја од следните пет години? Не, но тоа ќе биде остро предупредување за она што доаѓа ако брзо не ги намалиме емисиите на нула.

Светската метеоролошка организација наведува дека има 98 отсто шанси барем една од следните пет години да биде најтоплата досега. И има 66% шанси за најмалку една година над прагот на затоплување од 1,5 степени.

Исто така, постои 32% шанса просечната температура во следните пет години да го надмине прагот од 1,5 степени. Шансата привремено да надмине 1,5℃ постојано се зголемува од 2015 година, кога беше блиску до нула. За годините помеѓу 2017 и 2021 година, имаше 10% шанси.

Емисиите на стакленички гасови предизвикани од човекот веќе ги зголемија глобалните просечни температури за повеќе од 1℃ од крајот на 19 век. Ажурирањето вели дека просечната глобална температура во 2022 година била околу 1,15 степени над просекот од 1850-1900 година, и покрај ефектот на ладење на условите во Ла Ниња. Температурите сега се зголемуваат за околу 0,2 степени по деценија.

Сега имаме повеќе од еден век глобални податоци за просечна температура. Тоа значи дека треба да биде сè потешко, а не полесно да се постигнат нови рекорди. Ако немаше тренд, би очекувале да видиме помалку записи како што минува времето, а податоците што ги собравме подобро го покриваат целиот спектар на природна климатска варијабилност.

Наместо тоа, бидејќи го загреваме светот толку брзо, се поставуваат повеќе топлински рекорди на глобално и локално ниво. Човечкото влијание врз климата ги турка температурите до невидени високи со алармантна фреквенција.

Сегашната рекордна глобална просечна температура датира од 2016 година. Голем настан Ел Нињо претходно истата година ја зголеми глобалната просечна температура. Настаните во Ел Нињо се поврзани со потоплите мориња од нормалното во поголемиот дел од централниот и источниот дел на Пацификот. Ова помага да се загрее долната атмосфера и да се подигне глобалната температура за околу 0,1℃. Можеби ова не звучи многу, но со брзо загревање на позадината, често е доволно да се собори претходниот рекорд.

За седум години од сегашниот глобален температурен рекорд, човештвото продолжи да го интензивира ефектот на стаклена градина. Ова го прави новиот рекорд сè поверојатен.

Условите за Ел Нињо почнуваат да се формираат во Пацификот и се поверојатно е да се воспостават во јуни и јули. Ова би можело да биде првиот значаен Ел Нињо од 2016 година. Ел Нињо во голема мера ќе ги зголеми шансите за соборување на рекордната висока просечна глобална температура од таа година, особено во 2024 година.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе