Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Американски суд: ФБИ злоупотребил лични податоци 278.000 пати

Американскиот суд утврди дека ФБИ неправилно барал информации од националната база на податоци на странски разузнавачи 278.000 пати во текот на неколку години, вклучително и информации за Американци осомничени за злосторства, се вели во судската одлука.

Пресудата ја донесе судот за надзор на странски разузнавачки служби, а ја соопшти Канцеларијата на директорот на националните разузнавачки служби (ОДНИ).

ФБИ бил заинтересиран за потенцијално странско влијание врз одредени настани, како што се немирите во Капитол на 6 јануари 2021 година и по протестите во 2020 година поради убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд, соопшти судот.

Разузнавачката база на податоци собира дигитални и други информации за поединци.

Делот 702 од амандманот од 2008 година на Законот за надзор на странското разузнавање (FISA) од 1978 година легализираше тајна програма за прислушување, одобрена од администрацијата на Буш, дозволувајќи им на американските разузнавачки агенции да ги следат пораките од странство испратени преку американските мрежи, како што е Гугл.

Сепак, судот утврди дека ФБИ ги прекршил правилата на ФИСА, особено за време на кривичните истраги помеѓу 2016 и 2020 година, бидејќи, како што е наведено, „немало рационална причина тие да очекуваат да најдат докази за злосторства или странска разузнавачка работа“, иако ФБИ верувал дека постои основа за такво нешто.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите… Повеќе

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги и производи. Токму тоа е премисата на претстојниот Саем за транспорт 2023, на којшто ќе се претстават повеќе… Повеќе