Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Масовен протест во Белград – десетици илјади граѓани на маршот „Србија против насилство“

Десетици илјади граѓани во Белград по третпат излегоа на протест под слоганот „Србија против насилство“, во еден од најмасовните собири во поновата историја на земјата.

Демонстрациите, кои започнаа да се организираат секој петок, беа поттикнати од масовните убиства кои се случија во Србија пред три недели.

Граѓаните синоќа го започнаа протестот од пред зградата на српскиот Парламент, а потоа маршираа до „Бранков мост“ и мостот „Газела“ каде го блокираа сообраќајот. Неколку стотици граѓани поставија шатори и го блокираа автопатот во текот на целата ноќ.

Српската опозиција, кои ги организираат протестите, ги повтори барањата за оставки на министерот за внатрешни работи и шефот на безбедносно-разузнувачката служба како и смена на челниците на Регулаторната агенција за електронски медиуми. Дополнително тие бараат и одземање на националните концесии на провладините телевизии Пинк и Хепи, за кои велат дека во нивните ријалити емисии често се повикува на насилство и омраза, како и на печатените медиуми и таблоиди кои промовираат насилство.

Поради притисок од јавноста досега оставка веќе даде министерот за образование, Бранко Ружиќ.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе