Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Саливан: Бајден нема да се извини во име на САД за фрлањето на атомската бомба врз Хирошима

Американскиот претседател Џозеф Бајден не планира да се извини во име на САД за употребата на атомската бомба во нападот на Хирошима во 1945 година, изјави советникот на Бајден, Џејк Саливан, за време на летот за Јапонија, каде што американскиот претседател ќе присуствува на самитот на групата седум (Г7) во Хирошима.

Саливан изјави дека Бајден, како еден од лидерите на Г7, ќе ѝ оддаде почит на историјата и на јапонскиот премиер Фуми Кишида.

Ова е втора посета на Бајден на Јапонија откога ја презеде функцијата во јануари 2021 година.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските… Повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе