Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

(Видео) Ковачевски – Сарацин: Силна поддршка од Германија, Македонија треба да е дел од ЕУ

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, се сретна со специјалниот претставник на Сојузната Влада на Германија за земјите од Западен Балкан, Мануел Сарацин, кој престојува во работна посета на земјата. На средбата присуствуваше и амбасадорката на Сојузна Република Германија во земјата, Петра Дрекслер.

На средбата се разговараше за актуелните политички случувања во нашата држава и за евроинтеграциските процеси и предизвици.

Премиерот Ковачевски ги истакна заложбите на Владата во насока на остварување на стратешката цел – полноправно членство на Северна Македонија во Европската Унија. Специјалниот претставник на Сојузната Влада на Германија за земјите од Западен Балкан, Мануел Сарацин, ја истакна силната поддршка на Германија за евроинтеграцискиот процес на нашата држава, како и за следните чекори.

Во таа насока на состанокот се дискутира и за претстојниот процес на носење на уставните измени.

Премиерот Ковачевски потенцира дека Северна Македонија е на патот што води кон напредок и просперитет, а тоа е членство во ЕУ и затоа е неопходна широка поддршка за уставните измени. Тој изрази надеж дека сите политички партии ќе се обединат и ќе работат заедно на реформските процеси за да се овозможи побрзо членство во ЕУ.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе