Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Гутереш го поздрави продолжувањето на договорот за жито: „Тоа е добра вест за светот“

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш денес го поздрави продолжувањето на договорот за жито, истакнувајќи дека остануваат отворени прашања за кои Русија, Украина, Турција и ОН ќе продолжат да разговараат.

„Продолжувањето на договорот е добра вест за светот. Гледајќи напред, се надеваме дека извозот на храна и ѓубрива, вклучително и амонијак, од Руската Федерација и Украина ќе може безбедно да стигне до глобалните синџири на снабдување“, рече Гутереш.

Претходно Русија и Украина потврдија дека се договориле за продолжување на договорот за уште 60 дена, откако тоа го објави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова изјави дека договорот е продолжен за да им се помогне на земјите на кои им е потребна помош, но нагласи дека севкупната проценка на Русија за ситуацијата во врска со договорот „не е променета“.

Од друга страна, украинскиот вицепремиер Олександр Кубраков изјави дека Киев го поздравува продолжувањето на договорот, но порача дека не смее да и се дозволи на Русија да го саботира договорот со кој се овозможува извоз на украинско жито од пристаништата на Црното Море.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе