Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

4-годишно дете го застрела својот 1-годишен брат во САД

Дете пронашло пиштол во домот во Тексас и го употребило за да пука во својот 1-годишен брат, соопшти полицијата.

Едногодишното дете е однесено во болница и се очекува да преживее, објави шерифот на округот, Харис Ед Гонзалес, на социјалните мрежи.

Пукањето се случило во дом на улицата Саншајн во областа Хјустон, Тексас

Таткото на детето изјави за „Еј-би-си“ дека 4-годишното дете сакало да си игра со пиштоли играчки и не сфатило дека нашло вистински што може да го повреди неговиот брат.

Полицијата соопшти дека пиштолот бил на роднина кој го оставил во домот на децата, но не бил присутен на пукањето.

Таткото се налутил што возрасно лице оставило наполнет пиштол околу нив. Не е јасно кои возрасни биле дома за време на инцидентот.

Во моментот на пукањето дома било и 7-годишно девојче кое не било повредено.

Шерифот на округот рече дека е важно јавноста да биде одговорна и да го обезбеди своето оружје.

„Погрижете се да ги засолните, особено кога има деца во куќата“, рече тој.

Продолжува истрагата за инцидентот.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе