Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Pixabay
Војна во УкраинаСвет

Украина соопшти дека нема доволно опрема за да започне контраофанзива

Игор Жовква, заменик-шеф на кабинетот на украинскиот претседател, изјави дека Украина нема доволно воена опрема за да започне контраофанзива против Русија.

„За да започнете контраофанзива, чиј резултат е ослободување на украинските територии, потребни ви се доволно артилериски системи и муниција. Ви требаат оклопни возила и тенкови. Сакаме оваа контраофанзива да биде што е можно поуспешна“, рече соработникот на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Тој рече дека Зеленски ги посетил европските соседи, како и Велика Британија, Германија и Италија со „главна цел да побара дополнителна воена помош“.

– За жал, нивото на опрема што го имаме се уште не е доволно за да започнеме контраофанзива, потенцира Жовква.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе