Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Ердоган: Нема да го променам ставот кон Русија ако повторно бидам избран

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека доколку победи на претседателските избори, има намера да ја задржи истата политика во односите со Руската Федерација и другите земји како досега.

Претходно, прес-секретарот на шефот на руската држава Дмитриј Песков, коментирајќи ја изјавата на турскиот претседателски кандидат од опозициската „Народна алијанса“ Кемал Киличдароглу за мешањето на Руската Федерација, рече дека Москва не се меша во внатрешните политики и изборните процеси на другите земји. Ердоган го повика Киличдароглу да се „засрами“ по неговите изјави за наводното мешање на Русија во изборите во земјата.

„Да привлечеме една земја и да предизвикуваме друга, како што тоа го прават во Републиканската народна партија – тоа не е во нашите принципи“, рече Ердоган во интервју за Си-Ен-Ен Турк и Канал Д.

„Досега се придржувавме до политиката на „гушкање“ со сите земји – со Руската Федерација, САД, Кина, со сите западни земји одржувавме постојани контакти. Како претседател на Турција, не можам да си дозволам да бидам навреден и лут. Кога отфрлаш една земја, губиш“, рече Ердоган.

Турската опозиција се противи на мешање на која било земја во претседателските и парламентарните избори на 14 мај, вклучително и САД, изјави заменик-претседателот на Републиканската народна партија (ЦХП) Огуз Салији во интервју за РИА Новости. Тој одби да ги коментира изворите на информации за наводното мешање на Руската Федерација.

На 14 мај во Турција се одржаа парламентарни и претседателски избори. Високата изборна комисија на Турција во понеделник официјално го објави вториот круг од претседателските избори, кои ќе се одржат на 28 мај. Ердоган добил 49,51 отсто од гласовите, неговиот ривал Кемал Киличдароглу – 44,88 отсто.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе