Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

(Видео) Интензивен напад врз Киев, употребени крстосувачки ракети и беспилотни летала, има повредени

Руските сили извршија „исклучително интензивен“ воздушен напад врз Киев рано утринава користејќи беспилотни летала и крстосувачки, а можеби и балистички ракети, соопштија градските власти. Ова е осми воздушен напад овој месец.

„Беше исклучителен по интензитет – максимален број проектили во најкраток можен временски период“, објави на Телеграм Серхи Попко, шеф на воената управа на главниот град на Украина. „Според прелиминарните информации, повеќето од непријателските цели во воздушниот простор на Киев се откриени и уништени“, додаде тој.

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, објави дека од остатоците при воздушниот напад врз Киев биле запалени неколку автомобили и оштетена зграда во населбата Соломјански во западниот дел на главниот град. Повредени се три лица.

Тој додаде дека системите за противвоздушна одбрана одбиле напад на руски дрон јужно од градот Бориспил, кој се наоѓа југоисточно од Киев. Во Бориспил се наоѓа главниот патнички аеродром во Киев, кој беше затворен поради војната.

Воената управа на Киев наведува дека нема значителна штета во другите делови на градот, додека се уште се собираат информации за потенцијално повредени.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе