Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Пеколни горештини во Кина: „Подгответе се за уште поекстремни температури“

Големите кинески градови издадоа предупредувања за топлотен бран, при што се очекува температурата во Пекинг да достигне повеќе од 36 Целзиусови степени денес. Кина се подготвува за рекордни температури што може да ги загрози снабдувањето со електрична енергија, посевите и кревката економија.

Кина од март веќе е зафатена од топлотни бранови во некои делови на земјата. Од неодамна провинцијата Јунан е зафатена со температури над 40 Целзиусови степени, што става посебен притисок на електричната мрежа бидејќи милиони домови вклучуваат климатизери.

Во текот на изминатите неколку дена провинцијата Шандонг и Пекинг издадоа предупредувања за топлотен бран. Во населените градови, како Џинан, Тијанџин и Џенгжу, се очекува температурите да се искачат до 37 Целзиусови степени.

Кинеската метеоролошка управа ги предупреди регионите да се подготват за уште поекстремни горештини оваа година.

Оштетувањето на земјоделските култури може да ги зголеми цените на храната, да ја влоши инфлацијата и да изврши дополнителен притисок врз кинеската економија.

Причината за неодамнешните тешки временски услови метеоролозите ја гледаат во климатските промени. Според Светската метеоролошка организација (СМО), голема е веројатноста од враќање на временскиот феномен Ел Нињо подоцна оваа година.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе