Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Силен циклон го погоди Мјанмар, 14-годишно момче загинало кога врз него паднало дрво

Силен циклон го погоди брегот на Бангладеш и Мјанмар, при што загинаа најмалку шестмина, откако зајакна и стана еквивалент на бура од петта категорија, јавува денеска Би-би-си.

Циклонот Мока не го погоди бегалскиот камп Рохинџи во Кокс Базар како што претходно се стравуваше, но сепак уништи неколку стотици импровизирани засолништа. Најмалку шест лица загинаа во Мјанмар.

Војската на Мјанмар го прогласи целиот регион за област на природна катастрофа.

Меѓу загинатите има и 14-годишно момче, врз него паднало дрво

Шефот за управување со катастрофи во Бангладеш, Камрул Хасан, рече дека циклонот не предизвикал „големи штети“ во земјата, но дека сè уште има поплави и лизгање на земјиштето. Во Бангладеш засега нема жртви.

Најпогоден беше Мјанмар, каде што невремето пристигна со ветрови до 209 километри на час. Локалните медиуми јавуваат дека меѓу загинатите има и 14-годишно момче кое било удрено од дрво.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе