Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Поранешен тренер на навивачки во Америка обвинет за злоупотреба на девојчиња

Поранешен тренер на навивачки, обвинет за злоупотреба на девојка на 11-годишна возраст во Јужна Калифорнија, се соочува со слични обвиненија и во Флорида, објавија обвинителите во средата. Ерик Џозеф Кристијансон (44) од Тенеси, беше уапсен минатата недела во Фарго, Северна Дакота.

Тој беше екстрадиран назад во Калифорнија, каде што е обвинет за злоставување девојчиња на возраст меѓу 11 и 16 години додека бил тренер на навивачкиот клуб „Меџик Ол-старс“ и служел како помошник тренер во средното училиште Трабуко Хилс во 2000-тите, соопштија обвинителите. Тој се соочува со 16 точки од обвинението, вклучително и развратни дела против деца.

Доколку биде прогласен за виновен по сите обвиненија, Кристијансон може да се соочи со доживотен затвор, пишува „NBC News“.