Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Додик: Јас сум националното богатство на Србите и на Република Српска

Претседателот на РС, Милорад Додик, се смета себеси за национално богатство на Србите и на Република Српска.

„Мислам дека јас сум националното богатство на Србите и на Република Српска. И не сум вообразен, сериозен сум. Не можам да бидам клониран или патентиран. Мислам дека мојата волја и енергијата што ја вложувам во позицијата на РС ја направи земјата мирна и стабилна“, рече тој.

Додик рече дека денес во овој ентитет има и задоволни и незадоволни, како и секаде во светот, но дека во РС може да се живее и дека се отвораат перспективи и можности за заработка на луѓето.

„Секој што сака да работи денес, може да заработи во Република Српска. Почнав со работа денеска во десет и пол, погледнете колку е сега. И така е секој ден, а некој мисли дека треба да се роди и да има сè, да му падне од небото“, заклучи тој.

Можеби ќе ве интересира…

Шеќеринска: Оптимист сум за нашиот влез во ЕУ

Во моментов Европската Унија е заинтересирана да го штити европскиот континент и го гледа забрзаното проширување како безбедносен влог, истакна поранешната министерка за одбрана Радмила Шеќеринска за време на панел-… Прочитај повеќе

Коциќ: Пратениците да се вразумат, или ќе одиме напред или ќе останеме без перспектива

Периодов јасно се гледа дека постои поделбата на проевропски и анти-ЕУ блок, рече пратеникот на СДСМ Ненад Коциќ во гостувањето во Телма телевизија. Тој обвини дека во однос на процесот… Прочитај повеќе

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини од сите земји во близина. Пресметките покажуваат дека во земјава се точи најевтин бензин и дизел гориво. Еден… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе