Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Димитар Ковачевски
Македонија

Премиерот Ковачевски ќе учествува на четвртиот самит на Советот на Европа на Исланд

Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, утре и задутре, ќе учествува на четвртиот самит на Советот на Европа во Рејкјавик, Исланд.

Премиерот Ковачевски ќе присуствува на самитот на кој ќе земат учество претседатели на држави и влади на земји членки на Советот на Европа. Во рамките на самитот, утре, Ковачевски ќе учествува на тркалезна маса, на која ќе се разговара за моделите за зачувување и развој на демократијата во време на огромни ризици за неа, а на која ќе земат учество и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, како и премиерите на Грузија, Норвешка, Италија, како и претседатели и министри за надворешни работи на повеќе земји од Европа.

На 17 мај премиерот Ковачевски ќе има свое излагање на генералната дебата на Советот на Европа, која овој пат е на тема „Обединети за Европа“, а каде што се предвидени воедно и воведни обраќања на премиерката на Исланд, Јакобсдотир, генералната секретарка на Советот на Европа, Пејчиновиќ-Буриќ, како и претседателот на Парламентарно собрание на Советот на Европа, Тини Кокс.

Планирано е Ковачевски да разговора со повеќе европски лидери.

Во состав на делегацијата што ја предводи премиерот Ковачевски е и Бојан Маричиќ, заменик на претседателот на Владата задолжен за европски прашања.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе